Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiek dwudziesty - śmierć Boga

05 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | AL
źródło: Nieznane

Kościół i świat po Janie Pawle II Wiek dwudziesty - śmierć Boga Nie należę do Kościoła rzymskokatolickiego. Stwierdzam to w pierwszym zdaniu, aby wiadome było, z jakiej pozycji piszę poniższe słowa.

Pod koniec XIX wieku Fryderyk Nietzsche skierował do Europejczyków, a może i do całej ludzkości, pamiętne, retoryczne pytanie: "Cóż to, zabiliście Boga i myślicie, że ujdzie wam to bezkarnie?" Wiek XX potwierdził tę przepowiednię. Cena, jaką przyszło zapłacić ludzkości za "zabójstwo Boga", okazała się niebywale wysoka. Komunizm i nazizm, dwa totalitarne systemy, które powstały niewątpliwie w wyniku owego metafizycznego morderstwa, przyniosły nam iście piekielne cierpienia. Co gorsza, katastrofa ta, choć została w końcu opanowana, nie zażegnała kryzysu wiary, lecz jeszcze bardziej go pogłębiła. Po Gułagu, Katyniu i innych masowych eksterminacjach, po Auschwitz i Holokauście ludzkość tylko pozornie powróciła do dawnej kondycji, którą symbolizowały trzy kardynalne cnoty: wiara, nadzieja i miłość; w istocie pogrążała się ona w coraz głębszym zwątpieniu. - Jeżeli Bóg by istniał - słyszało się ciągle głosy - to nie dopuściłby do takich okropności. Skoro zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament