Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarż do końca

05 kwietnia 2005 | Dobra firma | PW

CO PORADZIĆ NA ROZSTANIE ZE SPÓŁKĄ Skarż do końca Rozstanie ze spółką to nie tylko koniec prawa do zysków i udziału w jej codziennej działalności. To również brak możliwości zaskarżania uchwał zgromadzeń udziałowców. Niekiedy nawet wówczas, gdy dotyczą one spraw osób, które nie są już ze spółką związane.

Wspólnicy i członkowie organów spółek kapitałowych mogą kwestionować przed sądem uchwały zgromadzenia wspólników (w spółce z o.o.) i walnego zgromadzenia akcjonariuszy (w spółce akcyjnej) z dwóch powodów. Po pierwsze - ze względu na sprzeczność takiej uchwały z prawem. Po drugie - z uwagi na niezgodność z umową (w spółce z o.o.) albo statutem (w spółce akcyjnej) lub dobrymi obyczajami, jeśli uchwały te godzą w interesy spółki lub mają na celu pokrzywdzenie wspólników.

NIE WSZYSTKIM WOLNO

Kwestionowanie uchwał to przywilej, z którego nie może korzystać każdy. Przypomnijmy, że prawo wytoczenia powództwa o uchylenie albo stwierdzenie nieważności uchwały wspólników przysługuje: - zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym ich członkom, - wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu, - wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament