Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konserwatywny, mniej koncyliacyjny

05 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JR
źródło: Nieznane

Kościół i świat po Janie Pawle II Konserwatywny, mniej koncyliacyjny Zakończył się jeden z najznamienitszych pontyfikatów papieskich w dziejach Kościoła. Fakt, że był to pontyfikat Polaka, ma dla nas szczególny wymiar. Jedno jest pewne, świat i Polska z chwilą odejścia zza Spiżowej Bramy Karola Wojtyły jest inny.

 Zacznijmy od Polski. Nie ma kraju na świecie, który bardziej zmieniłby się pod wpływem Jego nauk. Z pewnością nie wszystkie nasze przemiany sprawiły papieżowi satysfakcję. Dostrzegał ich braki i mówił o nich w homiliach. W 2002 roku mocno podkreślał potrzebę walki z biedą i ubóstwem. Warto jednak podkreślić, że papież Polak opuścił nas w chwili, gdy dzieło transformacji nie jest jeszcze ukończone. To prawda, że dokonało się wiele i Polska jest już przeorientowana politycznie. Mimo to jednak wciąż jesteśmy w drodze.

Obawiam się na przykład o naszą przyszłość w Unii. Co prawda statek "Polska" przybył już do unijnego portu, lecz znaczna część jego załogi chce, byśmy wypłynęli w podróż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament