Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intercyza jak tarcza

05 kwietnia 2005 | Dobra firma | PW

CO DAJE MAŁŻEŃSKA UMOWA MAJĄTKOWA Intercyza jak tarcza Intercyza postrzegana jest często jako sposób na ucieczkę od długów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie dokładnie konsekwencje wywołuje podpisanie takiej umowy. Tymczasem nie zawsze jest to skuteczna metoda wodzenia wierzycieli za nos.

Intercyza to umowa, którą małżonkowie lub przyszli małżonkowie ustalają swoje relacje majątkowe. Jeśli tego nie uczynią, relacje te ułoży kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o.). Między małżonkami powstanie więc wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa), obejmująca w uproszczeniu to, czego "dorobią się" w związku małżeńskim. Intercyza to instrument dla tych, którzy chcą zmodyfikować zasady wynikające z k.r.o. Podpisujący ją małżonkowie mają do wyboru trzy możliwości. Po pierwsze, mogą wspólność ustawową wyłączyć. Wówczas powstaje między nimi tzw. umowna rozdzielność majątkowa. Po drugie, wolno im wspólność ograniczyć, tzn. ustalić, że wspólnego majątku będzie mniej, niż to przewiduje k.r.o. Po trzecie wreszcie, małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć, czyli umówić się, że wspólne będzie to, co według k.r.o. należy do majątku osobistego. W dwóch ostatnich sytuacjach powstaje tzw. umowna wspólność majątkowa. Choć k.r.o. nie mówi o tym wprost, nie sposób wykluczyć wariantu mieszanego, czyli sytuacji, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament