Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko dla uczciwych

05 kwietnia 2005 | Prawo | PS

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE Wykonawca musi mieć pewność, że przetarg przygotowano rzetelnie Tylko dla uczciwych Państwo ma prawo surowo weryfikować osoby, które w jego imieniu będą gospodarować publicznymi pieniędzmi.

Zasada bezstronności, wymieniona w art. 7 ust. 2 ustawy o zamówieniach publicznych (p.z.p.), to jedna z zasad podstawowych tego prawa. Każe ona zmawiającemu zlecić przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o zamówienie osobom niezainteresowanym osobiście w wybraniu jednej z ofert, których uczciwość nie jest kwestionowana. Art. 17 ust. 1 p.z.p. wymienia kategorie osób, które nie mogą się tym zajmować. Na szczególną uwagę zasługuje pkt 5 tego przepisu. Wskazuje, iż zamawiający wyklucza osoby, które zostały prawomocnie skazane za przestępstwo w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Nie samo utrudnianie

W pierwszym z wymienionych przestępstw chodzi nie tylko o utrudnianie lub uniemożliwianie przetargu opisane w art. 305 kodeksu karnego. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament