Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ta nieobecność jest czasem próby

05 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | PM
źródło: Nieznane

Kościół i świat po Janie Pawle II Ta nieobecność jest czasem próby Globalny zasięg żałoby po papieżu zbiega się z jej niewymuszoną intensywnością - podobną do tej, jaką opisuje pieśń, którą śpiewaliśmy jeszcze niedawno w polskich kościołach w dniach żałoby Chrystusowej: "marne by to serce było, które by dziś nie zabolało".

Ta nieobecność jest czasem próby. Zza naszej żałoby wyłoni się bowiem szereg pytań o Kościół i świat - niemogące odtąd korzystać z jego dotychczasowej obecności.

O ile proces umierania Ojca Świętego był czymś po ludzku skrajnie dramatycznym, o tyle w ostatnich latach obumierały także wielkie nadzieje tego pontyfikatu. Gdy postępowała straszna choroba, równocześnie zamierały przedsięwzięcia, którym Jan Paweł II oddał wiele swych cennych sił. Partnerzy ekumenicznego dialogu odeszli od stołu bądź, jak we wspólnotach protestanckich, ku kolejnym etapom ugody ze światem i jego standardami, bądź, jak w prawosławiu, ku starym urazom. Także dialog z judaizmem, choć trwa, miał w roku ubiegłym swój smutny "moment prawdy", gdy jego eksperci postawili go na szali przeciw... filmowi Gibsona o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament