Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i w jakiej formie obejmuje nowe udziały

05 kwietnia 2005 | Prawo | KB

PRAWO HANDLOWE Podwyższanie kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością bez zmiany umowy Kto i w jakiej formie obejmuje nowe udziały Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić bez zmiany umowy spółki jedynie wyjątkowo. Wówczas umowa spółki musi przewidywać maksymalną wysokość podwyższenia i termin, w którym może ono nastąpić.

Zgodnie z art. 257 § 3 kodeksu spółek handlowych (dalej: kodeks) oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jednocześnie odpowiednie zastosowanie znajduje art. 260 § 2 kodeksu. Jak wynika z jego treści, nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia.

Niespotykana zgodność

Mimo iż omawiany przepis we wskazanym brzmieniu obowiązuje już od ponad roku, dotychczas nie ma jednolitej praktyki sądów rejestrowych. Zdarza się, że w stosunku do tej samej spółki zapadają różne orzeczenia na podstawie identycznego w zasadzie stanu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament