Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Największa zagadka XX wieku

05 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | BZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Największa zagadka XX wieku O 17.17 padł strzał. Kula trafiła papieża w brzuch, o milimetry minęła aortę, zraniła mu palec. Zabójca był zawodowcem, strzelcem wyborowym. Ale Ojca Świętego nie zabił. Papież odwiedzający Agcę w więzieniu (c) AP / ARTURO MARI Zamachowca mierzący do papieża tuż przed oddaniem strzału (ręka z pistoletem widoczna z lewej strony) (c) AP

- To w tym miejscu papież został postrzelony - pani Alicja bez wahania pochyla się nad jedną z kamiennych kostek, którymi wyłożony jest plac św. Piotra w Rzymie... - Po zamachu wyjęto jedną kostkę i włożono tę. To jedyna w Watykanie pamiątka po tamtym dniu - pani Alicja, która ponad 20 lat oprowadza polskich pielgrzymów po włoskiej stolicy, wpatruje się w czerwonawy kwadracik bruku.

Choć tamtego dnia nie było jej w Rzymie, to dobrze wie, skąd padły strzały i gdzie stał zamachowiec. Zna jego imię i nazwisko. Wie, ile miał lat, a nawet skąd pochodził. Nie wie jednak, dlaczego strzelał.

Z całkowitą pewnością nie wie tego nikt. Ani prowadzący śledztwo włoscy prokuratorzy, ani najsłynniejsi biografowie Jana Pawła II. Mogą jedynie, myląc tropy, gubić się w domysłach. Czy był to zamach na tego właśnie papieża, czy na papieża w ogóle? Czy był spisek i kto go zawiązał? KGB? Stasi? Bułgarzy? A może jednak Turcy albo integryści islamscy?

Ponieważ żaden ze śladów nie doprowadził do rozwiązania, zamach na Jana Pawła II...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament