Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O CO PYTAJĄ WYKONAWCY

05 kwietnia 2005 | Dobra firma | SW
źródło: Nieznane

DF SŁUCHAM... JANUSZ DOLECKI, WICEPREZES URZĘDU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH O CO PYTAJĄ WYKONAWCY Nasz ekspert odpowiadał na pytania czytelników dotyczące zamówień publicznych.

PROKURENT TO NIE CZŁONEK ZARZĄDU

Zamawiający zażądał, aby członkowie zarządu złożyli zaświadczenia o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 24 prawa zamówień publicznych. Jedna ze spółek złożyła zaświadczenia, ale tylko odnośnie do członków zarządu. Tymczasem ma ustanowionych prokurentów. Czy prokurenci również powinni złożyć takie zaświadczenia? Jeżeli tego nie zrobili, to czy zamawiający powinien wykluczyć tę spółkę z przetargu?

Art. 24 pzp w sposób jednoznaczny mówi, że zaświadczeń o niekaralności za określone przestępstwa wymaga się tylko od urzędujących członków organu zamawiającego. Prokurent ma określone uprawnienia, ale nie jest członkiem organu zarządzającego. Występuje co prawda we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, ale tylko po to, by wiadomo było, do wykonywania jakich czynności jest uprawniony. Jeżeli więc spółka złożyła informację z Krajowego Rejestru Karnego odnośnie do wszystkich członków organu zarządzającego, ale nie uczyniła tego odnośnie do prokurenta, to zamawiający nie ma prawa wykluczyć jej z postępowania.

ZAMAWIAJĄCY MUSI NAPRAWIAĆ SWOJE BŁĘDY

Zamawiający najpierw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament