Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauczyciel patriotyzmu

05 kwietnia 2005 | Publicystyka, Opinie | AH
źródło: Nieznane

Nauczyciel patriotyzmu Pontyfikat Jana Pawła II pozostawia wielką duchową i intelektualną spuściznę, z której czerpać będzie nie tylko Kościół, ale i ludzie dobrej woli na całym świecie. Na dziejach Polski odcisnął piętno, którego nigdy nie da się zatrzeć. Jednym z pozostawionych nam przez Jana Pawła II skarbów jest lekcja patriotyzmu. Plac Zwycięstwa, czerwiec 1979 rok - pierwsza papieska lekcja patriotyzmu dla Polaków (c) PAI / B. ŁOPIEŃSKI

Jego wybór na papieża i pierwsza pielgrzymka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku były wydarzeniami pozwalającymi narodowi podnieść głowę, odzyskać poczucie zbiorowej godności i dumy, a także uświadomić sobie, że stanowi wielką siłę. Zapewne bez tych wydarzeń nie byłoby Sierpnia 1980 roku, a już z pewnością bunt społeczeństwa przeciwko komunistycznej władzy miałby inny charakter i niósłby znacznie większe ryzyko siłowej konfrontacji. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 roku papież powtórnie legitymizował "Solidarność" i świadomie stworzył Polakom okazję do zademonstrowania, że "Solidarność" żyje nie tylko jako idea, ale także jako organizacja. W gruncie rzeczy to właśnie ta papieska wizyta w ojczyźnie obnażyła fiasko polityki "normalizacji", prowadzonej przez ekipę generała Wojciecha Jaruzelskiego od 13 grudnia 1981 roku.

Duma z polskości

Gdy zastanawiałem się nad uporządkowaniem refleksji Jana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3500

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament