Nowy pracodawca, załoga stara
Na czym polega przejęcie firmy od innego pracodawcy? Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania firmy? Czy pracodawcą może być syndyk masy upadłości? Co dzieje się w takiej sytuacji z pracownikami?
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę reguluje art. 23 1 k.p. oraz ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79‚ poz. 854 ze zm.). Natomiast zobowiązań pracodawcy w upadłości dotyczy ustawa z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 9, poz. 85), a funkcjonowania pracodawcy - prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 z zm.).
Weźmie całość albo częśćZgodnie z art. 23 1 k.p. nowy pracodawca może przejąć zakład pracy w całości lub w części‚ stając się właścicielem lub współwłaścicielem majątku firmy.
Przy przejęciu, oprócz nieruchomości‚ środków trwałych oraz wszystkich finansowych aktywów i zobowiązań zakładu - nowy pracodawca nabywa także zatrudnionych w niej pracowników.
Przejąć to nie zawsze kupićPrzejście zakładu pracy na nowego pracodawcę wiąże się z reguły z umową kupna-sprzedaży. Nie jest to jednak reguła. Może to być także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta