Składki od pływających
Ogólna reguła dotycząca ubezpieczeń społecznych marynarzy, podobnie jak pozostałych grup zawodowych, wynika z art. 13.2.c) rozporządzenia Rady nr 1408/71 (patrz ramka).
Tak więc polski marynarz pracujący na statku (np. duńskim) czy to jako pracownik najemny, czy jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek, jest objęty duńskimi przepisami ubezpieczeniowymi, bo statek pływa pod banderą Danii. Jednak, jak zwykle bywa, od zasady ogólnej są wyjątki i postanowienia szczególne.
Marynarz delegowanyWyjątek dotyczy m.in. sytuacji, gdy marynarz wykonuje pracę w przedsiębiorstwie albo na statku pływającym pod banderą jednego państwa Unii Europejskiej i następnie przedsiębiorstwo to wysyła go do wykonywania pracy na rachunek tego przedsiębiorstwa na statek pływający pod banderą innego państwa unijnego. W takim wypadku marynarz nadal podlega ubezpieczeniom społecznym państwa wysyłającego. Marynarze mogą więc być traktowani jak pracownicy delegowani (art. 14b.1 rozporządzenia 1408/71). Przypomnijmy (więcej pisaliśmy o tym w DOBREJ FIRMIE z 25 maja br.), że w Unii Europejskiej pracownik może być delegowany do drugiego kraju na 12 miesięcy, przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta