Prawo ubezpieczeń społecznych w wyrokach Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy nie podzielił poglądu, że niedopuszczalne są badania kontrolne osoby pobierającej rentę z tytuły niezdolności do pracy, gdyż korzystała ze świadczenia nieprzerwanie przez 10 lat od powstania inwalidztwa. To jego wyrok z 11 maja 2005 r. (III UK 29/05).
Od 1 stycznia 1999 r., czyli od wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, obowiązuje zasada, że prawo do świadczeń ustaje, jeżeli ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do jego uzyskania. Dotyczy to też świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy. Zatem według obecnego stanu prawnego dopuszczalne jest prowadzenie badania lekarskiego przez ZUS, aby ustalić ewentualną zmianę stopnia niezdolności do pracy - to wywody SN.
Od 1987 r. ogrodnik nieprzerwanie pobierał renetę inwalidzką z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Gdy w 2002 r. wystąpił o ustalenie jej na dalszy okres, wysłano go do sanatorium,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta