Gdy pracy więcej, to pracodawca musi płacić
> Czy kierowcy autobusu wykonującemu przewozy na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, przysługują dodatki do wynagrodzenia z tytułu przekroczenia tzw. doby pracowniczej? Czy stosuje się do niego inne przepisy kodeksu pracy o czasie pracy?
Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia, o dzieło czy umowy agencji, podlegają przepisom kodeksu cywilnego. Nie można tu zatem zastosować ochrony wynikającej z prawa pracy, w tym również przepisów o czasie pracy. Kierowca autobusu zatrudniony na umowę zlecenia nie nabędzie więc prawa do dodatkowego wynagrodzenia przewidzianego przez kodeks pracy.
Na marginesie trzeba dodać, że nie można przekroczyć doby pracowniczej, jak to sugeruje czytelnik. Zgodnie z art. 128 k.p. doba to kolejne 24 godziny od chwili rozpoczęcia pracy na danej zmianie zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Powszechnie używane określenie "przekroczenia doby" dotyczyć może natomiast jedynie dwóch typów norm czasu pracy, tj. normy dobowej i tygodniowej. Praca ponad te normy oznacza ich przekroczenie i równoznaczna jest z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta