Informatycy kontra europejska biurokracja
Świat i Europa są w trakcie istotnych zmian gospodarczych i społecznych. Coraz ważniejsze jest wykorzystywanie wiedzy i badań naukowych. To powoduje, że zwiększa się przydatność praw patentowych i innych praw własności intelektualnej. Uważa się, że mogą one być narzędziem ułatwiającym przepływ wyników prac ośrodków badawczych do przedsiębiorstw i tym sposobem stymulować rozwój oparty na wiedzy.
Wraz ze wzrostem znaczenia badań naukowych i oczekiwań co do ich praktycznych zastosowań zwiększa się jednak niebezpieczeństwo związane z niewłaściwym kształtowaniem się relacji między nauką a prawem patentowym. Sfera naukowa powinna pozostać poza jego działaniem. Badania naukowe wymagają jawności i możliwości weryfikacji wyników. Tylko szybka dostępność publikacji (której system patentowy nie zapewnia) pozwala na obiektywną ocenę tzw. osiągnięć. Brak ograniczeń w dostępie do poprzednich wyników badań - bez czego trudno o rzeczywisty postęp poznawczy - także przemawia za odseparowaniem sfery badań naukowych od systemu patentowego. Opatentowaniu winny podlegać tylko same...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta