Licz tak, żeby nie przeliczyć
Okazuje się, że najwięcej błędów popełniają przy ustalaniu urlopów niepełnoetatowców. Trzeba te obliczenia uciąć na właściwym etapie!
Niektórzy czytelnicy skarżą się, że rozwiązania obowiązujące w kodeksie pracy od 1 stycznia 2004 r., a dotyczące udzielania urlopów wypoczynkowych, dyskryminują pracujących na cały etat w stosunku niepełnoetatowców. Ich pobyt poza firmą podczas wypoczynku może być bowiem dłuższy. Dlaczego? Zilustrujmy to przykładem.
PRZYKŁAD 1Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu (pracuje 5 razy w tygodniu po 2 godziny). Ma prawo do 26 dni urlopu w roku. Jak obliczyć mu dni należnego wypoczynku?
Pokażemy to etapami, przytaczając odpowiednie przepisy kodeksu pracy.
I ETAPNajpierw trzeba ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z art. 154 § 2 k.p. Robi się to odpowiednio do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynikający z ogólnego stażu pracy (u czytelnika 26 dni).
Zatem zatrudnionemu na 1/4 etatu przysługuje: > 1/4 x 26 dni = 6,5 dnia, a po zaokrągleniu w górę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta