Szekspir kontra publicyści
Szekspir kontra publicyści
Zespół z Węgier dziś i jutro wystąpi w Starym Teatrze w Krakowie
Rozmowa z Gaborem Zsambekim, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Katony w Budapeszcie
O pozycji Teatru im. Katony w europejskim teatrze świadczy choćby członkostwo w Unii Teatrów Europy, skupiającej najbardziej liczące się sceny kontynentu, oraz liczne zaproszenia na prestiżowe festiwale teatralne. Jak pan myśli, co spowodowało ogromny sukces Katona Jozsef Sinhaz w Europie Zachodniej?
Tam od lat ludziom brakuje energii. My nie tylko mamy energię, ale ona od nas promieniuje. Możemy ją przekazać publiczności. Pokazujemy jej nasze cierpienie, ból, namiętności, szczęście. Jesteśmy wrażliwi także na sprawy społeczne, polityczne. Tego nie da się przecież oddzielić.
Czy Teatr im. Katony jest wyjątkową sceną na Węgrzech, czy też jego sukcesy wynikają z bogactwa węgierskiego życia teatralnego?
Trudno oceniać poziom węgierskich teatrów miarą jednej sceny -- na pewno nie odzwierciedli to różnorodności stylistycznej i gatunkowej całego życia teatralnego. I w tym znaczeniu nie możemy być reprezentatywni dla węgierskiego teatru. Teatr im. Katony, mam nadzieję, prezentuje wysoki poziom pracy nad tekstem, pracy reżysera z aktorami, którym widownia może zaufać. Mimo zmian, jakie zachodzą i w naszym zespole, bo przecież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta