Czyżby powrót sterowania przy pomocy okólników
Orzecznictwo w sprawach o wykroczenia
Czyżby powrót sterowania przy pomocy okólników
Marek Bojarski, Wojciech Radecki
Zagadnienia wykroczeń nader rzadko są podejmowane na łamach czasopism i gazet zajmujących się problematyką prawniczą. Z jednej strony trudno się temu dziwić, czym bowiem są kwestie interpretacyjne przepisów o wykroczeniach w porównaniu z przestępczością zorganizowaną, zabójstwami, rozbojami, wymuszeniami, praniem brudnych pieniędzy itp. ? Z drugiej wszakże strony pojęcie "praworządność" jest w jakimś przynajmniej sensie niepodzielne; albo prawo jest przestrzegane, albo nie -- obojętnie, czy chodzi o poważne przestępstwa czy o drobne wykroczenia.
Polskie prawo wykroczeń w kształcie, jaki otrzymało przy kodyfikacji z 1971 r. , nie może być traktowane jako nie zasługujące na pogłębioną refleksję. Jeżeli kolegium do spraw wykroczeń może za poważniejsze wykroczenia osadzić człowieka na trzy miesiące w areszcie, pozbawić go prawa jazdy na trzy lata, orzec przepadek np. łodzi rybackiej wartości wielu milionów (starych) zło tytułem kary dodatkowej za wykroczenie rybackie, to sprawa nie jest aż tak błaha. W zasadzie nie jest niczym szczególnie nagannym, że tego rodzaju kary wymierza organ niesądowy. Chodzi jednak o to, by był to organ niezawisły i działał pod kontrolą równie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta