Nie można ograniczyć się do odwzorowania zachodnich przepisów
Projekt nowego prawa celnego
Nie można ograniczyć się do odwzorowania zachodnich przepisów
Feliks Prusak
Ustawa o prawie celnym z 1989 r. z różnych względów nie odpowiada obecnym wymaganiom. Tzw. wielka (wcześniej zapowiadana) nowelizacja prawa celnego nie została sfinalizowana. Przyspieszeniu uległy natomiast rządowe prace nad tzw. nowym prawem celnym w formie kodeksu czy odrębnej ustawy. Podnosi to rangę problemu.
Przedłożony ostatnio na forum prac rządowych projekt nowego prawa celnego opracowano wyjściowo w Głównym Urzędzie Ceł, najpierw w konwencji tzw. kodeksu celnego, a później po prostu ustawy -- Prawo celne, przy czym są one w zasadzie tożsame. Uzasadnienie do projektu podkreśla, że przygotowano go z uwzględnieniem międzynarodowego kontekstu.
Wymaga uwagi i rozważenia kilka spraw najistotniejszych i możliwie ogólnej natury. Szczegółowe zagadnienia potrzebują wielostronnej analizy przekraczającej formułę niniejszej wypowiedzi. Gdyby zaś odnieść się przynajmniej do głównych konstrukcji projektowanej ustawy, trzeba by uwzględnić, że wskazany projekt prawa celnego (322 przepisy) podzielono na dziesięć części regulujących sprawy ogólne (m. in. definicje) , założenia taryfy celnej i klasyfikacji towarów na polski obszar celny, przeznaczenie celne, depozyty, operacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta