Potrzebny trzeci krok
Złoty w Miedzynarodowym Funduszu Walutowym
Potrzebny trzeci krok
Zawiadomienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego przez polski rząd i Narodowy Bank Polski o woli i gotowości przestrzegania od 1 czerwca przez nasz kraj wymagań art. VIII statutu tej organizacji było posunięciem oczekiwanym od kilku miesięcy. Polska deklaracja wyraża przekonanie, iż złoty może zostać uznany za wymienialny według najbardziej rozpowszechnionego standardu wymienialności, który tworzą wymagania MFW.
26 maja 1995 rok 101 spośród 179 krajów członkowskich MFW miało waluty wymienialne zgodnie z tym standardem. Liczba 101 obejmuje 4 kraje postkomunistyczne: Litwę, Łotwę, Estonię i Kirgizję (ten ostatni kraj od 28 marca 1995 r. ).
Przekształcenie złotego w walutę wymienialną służy interesowi gospodarczemu i politycznemu Polski, a jednocześnie stanowi bardzo dobry i zachęcający sygnał z Polski dla społeczności międzynarodowej. Jest także powodem satysfakcji dla Gdańskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który w oparciu o kompleksowe badania 1) przekonywał w październiku 1994 r. rząd i NBP o celowości i wykonalności zapewnienia złotemu wymienialności już w połowie 1994 r. 2)
Jeżeli polska deklaracje zostanie szybko zaakceptowana, to Polska będzie pierwszym byłym krajem socjalistycznym, nie licząc republik z b. ZSRR, który zapewnił swojemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta