Raj odzyskany
Dominikana
Raj odzyskany
"To najpiękniejsza ziemia, jaką kiedykolwiek widziało oko ludzkie" -- powiedział Krzysztof Kolumb o wyspie, którą odkrył 5 grudnia 1492 r. podczas pierwszej wyprawy do Ameryki inazwał La Hispaniola", natomiast tubylcy, Tainos, określali swą ziemię "matką wszystkich lądów". Hiszpanie sądząc, że dotarli do Indii, tubylców nazwali Indianami. Byli to ludzie silni, o pięknej budowie ciała, brązowej skórze, czarnych włosach, wyrazistych oczach. Obecnie mieszkańcy Republiki Dominikańskiej (7, 3 mln) to zarówno Mulaci, Metysi, Murzyni ibiali, którzy stanowią prawie piątą część ogółu ludności.
Nawiązując niejako do wypowiedzi Kolumba, autorzy turystycznych przewodników i folderów nazywają dziś Dominikanę "rajem odzyskanym". Cóż jest rajskiego na tej dużej wyspie Hispanioli (inna nazwa Haiti) , drugiej co do wielkości, po Kubie, w rejonie Archipelagu Wielkich Antyli w sercu Karaibów?
Dominikana znajduje się we wschodniej części wyspy, zajmując dwie trzecie jej terytorium, na obszarze 48, 7 tys. km kw. Graniczy na wschodzie z Republiką Haiti, a na zachodzie morze oddziela ją od Puerto Rico. Na północnym wybrzeżu Dominikany można kąpać się w Atlantyku, na południowym -- w Morzu Karaibskim. W odróżnieniu od zachodniej części wyspy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta