Świat pójdzie z dymem
Świat pójdzie z dymem
"Tytoń kosztuje więcej, niż myślisz" -- ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, zachęcając do uczczenia Międzynarodowego Dnia bez Papierosa. Gdyby 31 maja miliard palaczy nie zapalił 15 mld papierosów -- z których nie może zrezygnować w pozostałe dni w roku -- świat zaoszczędziłby 540 mln dolarów.
Europejczycy sięgnęli po tytoń w XV wieku, kiedy uczestnicy wyprawy Krzysztofa Kolumba powrócili z podboju Ameryki. To właśnie w roku 1492, na Wyspach Bahama, hiszpańscy marynarze spotkali tubylców zaciągających się dymem z suszonych liści nie znanej im jeszcze rośliny. Miał przede wszystkim "usprawniać umysł", co potwierdził w XVI wieku lekarz i botanik Nicolas Monadres: "Tytoń oczyszcza głowę, usuwa zmęczenie, zapobiega dżumie, przepędza wszy, leczy zakażenia, stare wrzody i rany".
Rzekomo przydatną dla zdrowia roślinę królowa francuska Katarzyna de Medici otrzymała w postaci proszku od ambasadora Francji w Lizbonie Jeana Nikota. Tytoń miał być prezentem dla cierpiącej na migrenę królowej. Wyizolowana z niego czynna substancja została na cześć ofiarodawcy nazwana nikotyną. Damy dworu zaczęły odtąd nosić przy sobie wypełnione tabakierki. Z czasem roślina stała się modna w Anglii, Niemczech, Rosji, a także w Państwie Otomańskim, skąd prawdopodobnie trafiła do Polski -- także jako prezent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta