Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbój w biały dzień

31 maja 1995 | Prawo | JZ JM

Polemiki

Rozbój w biały dzień

Janina Zaporowska, Jacek Mazurkiewicz

Wygląda na to, że polscy wydawcy bardzo krytycznie oceniają powołanie Funduszu Promocji Twórczości. Niektórzy wręcz deklarują jego bojkot ("Rz" nr 63/ 1995) . Znamienne, że nie chodzi im tylko o regulacje zawarte w rozporządzeniu ministra kultury i sztuki z 22 grudnia 1994 r. wydanym na podstawie art. 40 i 114 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W istocie wyrażają bowiem swą dezaprobatę dla samego ustawowego obowiązku wpłat na ten fundusz.

Przypomnijmy pokrótce, o co chodzi. Fundusz Promocji Twórczości, powołany w art. 111 p. a. , jest państwowym funduszem celowym, którym dysponuje minister kultury i sztuki. Środki z tego funduszu mają być przeznaczone na "stypendia i pomoc socjalną dla twórców utworów oraz dla twórców opracowań utworów", jak również na "pokrycie w całości lub w części kosztów wydań utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki oraz wydań dla niewidomych" (art. 113 p. a. ). Jak wiele podobnych funduszy, tworzyć go będą zapisy, darowizny, dotacje. Ale i nawiązki wpłacane przez sprawców komercyjnych naruszeń autorskich praw majątkowych (art. 79 ust. 2 p. a. ). Jednak przede wszystkim procentowo określone wpływy brutto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 493

Spis treści
Zamów abonament