Telewizja u ministra finansów
"Obecnie Pol Sat w skali miesiąca nadaje więcej reklam niż Program I i Program II TVP łącznie" -- czytamy w sprawozdaniu z rocznej działalności zarządu TVP SA.
Telewizja u ministra finansów
Beata Modrzejewska
Minister finansów reprezentuje w spółce TVP SA jej właściciela, czyli Skarb Państwa. Co roku minister musi zaakceptować posunięcia kierownictwa TVP publicznej, które gospodaruje publicznymi (między innymi) pieniędzmi pochodzącymi z abonamentu. Sprawozdanie zarządu, tak jak sprawozdanie rady nadzorczej, nie przypadło mu do gustu.
W sprawozdaniu ze swej działalności zarząd zwraca uwagę ministra na to, że w 1994 r. w strukturze przychodów przeważał udział przychodów z reklam nad przychodami z abonamentu, a więc administracyjne ograniczenie wpływów z reklam, co chciała telewizji narzucić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, mogłoby zachwiać płynnością finansową spółki. Zmniejszanie udziału TVP we wpływach z abonamentu (w 1993 r. TVP otrzymała 70 procent z pieniędzy wpłaconych za posiadanie telewizorów i radioodbiorników, a w 1995 r. 60 procent) uzależnia TVP od reklam i reklamodawców.
Zarząd podkreśla, że realne przychody z abonamentu mogą w 1995 r. ulec zmniejszeniu, a planowany wzrost wpływów abonamentowych -- o 11 procent -- nie równoważy zakładanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta