Innowacje w obronie zbrojeniówki
Brak atrakcyjnych produktów skutkuje mniejszymi zakupami ze strony głównego krajowego odbiorcy - Ministerstwa Obrony Narodowej. Sytuację najsłabszych przedsiębiorstw pogarsza brak chętnych do ich prywatyzacji.
Program wyposażenia armii w 690 kołowych transporterów opancerzonych za prawie 5 mld złotych i transfer do Polski fińskiej technologii, kooperacja przy produkcji nowoczesnej rakiety przeciwpancernej Spike (zamówienia z 1,5 mld zł dla izraelskiego Rafaela) i przygotowania do wprowadzenia samolotów wielozadaniowych (wartych ponad 3,5 mld dolarów) skierowały do części firm zbrojeniowych nowe zamówienia. Także nadzwyczajne zakupy resortu obrony, związane z wyposażaniem wojskowych kontyngentów w Iraku i Afganistanie, ożywiły nadzieje dostawców, pogodzonych już z tym, że wojsko kupuje mniej.
Tworzenie grup skupiających producentów broni pancernej i amunicji (Bumar) i lotniczo-radioelektronicznej pod egidą Agencji Rozwoju Przemysłu (są w niej m.in. PZL Świdnik, PZL Mielec i gdyński Radmor) zostało już właściwie zakończone. Pozostałe firmy, według rządowej strategii przekształceń w zbrojeniówce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta