Rażąca broń ideologii
Zamachy w Londynie zbliżyły Europę do przeżycia tego, co odczuli Amerykanie po 11 września 2001 roku - do przekonania, że pojawił się naprawdę niebezpieczny wróg, toczący przeciw nam podstępną wojnę. Pomimo masakry madryckiej, w Europie wciąż nie zdecydowano się na stanowcze kroki przeciwko terrorystom muzułmańskim.
NARODY W EUROPIE BEZ GRANICPoczątek XXI wieku przyniósł świadomość, że problemy stosunku do mniejszości, do innych, odmiennych rasowo, etnicznie i narodowo, nie straciły aktualności. W dużym stopniu wiąże się to z napływem do Europy rzeszy emigrantów ze wszystkich zakątków świata, nade wszystko z krajów arabskich i Czarnej Afryki. W latach rozkwitu państwa opiekuńczego wiele europejskich społeczeństw przyjmowało życzliwie fale uchodźców politycznych. Sprzyjała temu świadoma strategia, którą kierowała się Francja wobec Afryki czy Niemcy wobec Turcji.
Sytuacja uległa zmianie wraz z kryzysem państwa opiekuńczego oraz rosnącą liczbą przybyszów. Wzrost liczby przybyszów i ich postawy, często niechętne przyjmującym je społeczeństwom, zmieniać poczęły sytuację. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta