Hak na hakera
Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu dostępnym głównie w Internecie osoba o niewielkiej wiedzy informatycznej może dokonywać złożonych pod względem technicznym ataków skierowanych przeciwko systemom komputerowym. Reakcją ustawodawcy jest wprowadzenie art. 269b kodeksu karnego, którego brzmienie pozostawia wiele do życzenia, jeśli wziąć pod uwagę konstrukcję pierwowzoru tego przepisu, zawartą w art. 6 konwencji Rady Europy z listopada 2001 r. dotyczącej zwalczania cyberprzestępczości.
Niekonsekwencje ustawodawcyKatalog przestępstw wskazany w przepisie jest zamknięty i pomija przestępstwo hakingu z art. 267 § 1 k.k. Należy traktować to raczej jako błąd w trakcie prac nad regulacją, ponieważ konwencyjny pierwowzór obejmuje także haking. A jeśli uznać, że równoważyć ów zabieg miałoby objęcie przepisem "haseł komputerowych, kodów dostępu lub innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta