Składki i ZUS w wyrokach Sądu Najwyższego
Rencista, który stara się o emeryturę, może wybrać sposób obliczenia podstawy jej ustalania. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas organ rentowy powinien go o to zapytać, a gdy mimo to nie wskaże, ma wybrać najkorzystniejszy dla ubezpieczonego wariant - to sens uchwały Sądu Najwyższego z 15 czerwca 2005 r. (II UZP 3/05).
Art. 21 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która miała ustaloną rentę z tytułu niezdolności do pracy, stanowi: pkt 1 - podstawa wymiaru renty w wysokości uwzględniającej waloryzacje albo
pkt 2 - podstawa wymiaru ustalona na nowo w myśl art. 15 (przeciętna podstawa z kolejnych 10 lat, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat sprzed wniosku).
Mężczyzna pobierał rentę od kilkunastu lat i gdy w 2000 r. wystąpił o przyznanie emerytury, nie określił podstawy jej wyliczenia. ZUS przyjął lata, z których wyliczono mu wcześniej rentę. Ubezpieczony obliczył, że nowe ustalenie podstawy byłoby dla niego korzystniejsze i odwołał się. Sąd okręgowy oddalił odwołanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta