Czy patentować geny i embriony
Chodzi o patenty na sekwencje genów (sekwencje DNA), które zostały wyizolowane z ciała ludzkiego, oraz patenty na ludzkie macierzyste komórki embrionalne.
Do przesyłania takich raportów Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu zobowiązuje Komisję art. 16c dyrektywy nr 98/44/WE w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.
Różny zakres ochronyIstnieją wśród państw UE rozbieżności co do sposobu implementacji wspomnianej dyrektywy i dotyczą one zakresu ochrony patentowej, jaka jest udzielana na wyizolowane z ciała ludzkiego sekwencje genów. Są państwa, w których udzielenie patentu na sekwencję oznacza przyznanie wyłączności na wszelkie jej zastosowania możliwe w przyszłości. Są też takie, gdzie patent obejmuje tylko te zastosowania sekwencji, które zostały ujawnione w zgłoszeniu patentowym. W pierwszym wypadku ochrona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta