Założyć kotu dzwonek
Reforma chilijskiego systemu emerytalnego
Założyć kotu dzwonek
Z dr. Jose Pinerą, byłym ministrem pracy Chile, twórcą radykalnej przebudowy chilijskiego systemu ubezpieczeń społecznych w latach 1978-1980, rozmawia Aleksandra Biały.
Czy kiedykolwiek marzył pan o robieniu czegoś innego niż przeprowadzanie reformy systemu emerytalnego w Chile?
Tak, oczywiście. Zanim przyjechałem do Chile i zostałem ministrem pracy, byłem profesorem uniwersyteckim na Harvardzie. Jeżeli życie nie poprowadziłoby mnie na tę ścieżkę, na której mogłem zmienić losy mojego kraju, zostałbym prawdopodobnie profesorem w Harvardzie.
Uwielbiam czytać, studiować, rozwiązywać naukowe problemy. Lubię akademickie życie. Interesuje mnie historia, filozofia, poznawanie kultur innych krajów i muzyka. Mam jednak pasję zmieniania świata, nie tylko studiowania. Interesuje mniej jednak polityka społeczna, a nie biznes. Nie chciałbym doradzać przedsiębiorstwom.
Wielu ludzi mówi, że jest pan mistrzem w tłumaczeniu zasad chilijskiej reformy. Robi to pan w bardzo prosty i przekonujący sposób. Skąd te umiejętności?
(ciepły uśmiech) Myślę o mojej matce. Było nas w domu sześciu braci. Nasza matka jest bardzo serdeczną, opiekuńczą kobietą. Taka trochę w stylu włoskiej bardzo ciepłej matki, o ogromnym sercu. Mimo że moja matka jest bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta