Rozczarowani Unią
Gdyby teraz odbyło się referendum w sprawie przystąpienia Austrii do UE, większość społeczeństwa powiedziałaby "nie"
Rozczarowani Unią
Na dwunastego czerwca, rok po referendum, w którym dwie trzecie Austriaków opowiedziało się za przystąpieniem do Unii Europejskiej, planowano zorganizowanie wielkiego festynu w Wiedniu. Jednak pomysł upadł -- zamiast święta Europy odbędzie się seminarium politologów w zamku cesarskim. Powód: większość Austriaków jest obecnie z przystąpienia do Unii niezadowolona.
Gdyby referendum odbyło się teraz, to 47 proc. Austriaków głosowałoby przeciw członkostwu w Unii, a tylko 39 proc. za. Badania opinii publicznej opublikowane w najważniejszych tygodnikach i gazetach austriackich potwierdzają wzrastające rozczarowanie Unią. Jeśli jeszcze przed rokiem 80 proc. Austriaków spodziewało się, że przystąpienie ich kraju do UE przyniesie korzyści, to dzisiaj widzi je jedynie 12, 7 proc. , 55 proc. nie dostrzega żadnych korzyści, a 26, 7 proc. dostrzega raczej szkody. Na przystąpieniu do Unii zyskali głównie -- jak wynika z sondaży -- menedżerowie i osoby najlepiej zarabiające. Najbardziej rozczarowane są grupy o niższych zarobkach i w większym stopniu uzależnione od pomocy socjalnej państwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta