Z wierzytelności można potrącać także odsetki
Sądowa wykładnia
Z wierzytelności można potrącać także odsetki
Jeżeli dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, najlogiczniejsze jest wzajemne potrącenie tych należności. Gdy podatnik jest wierzycielem państwa, to -- zgodnie z art. 28 ustawy o zobowiązaniach podatkowych -- należny podatek, na wniosek samego podatnika albo z urzędu (z inicjatywy organu podatkowego) , podlega potrąceniu z wzajemnej bezspornej i wymagalnej wierzytelności podatnika wobec Skarbu Państwa, w tym również należności wynikających z dostawy towarów, wykonywania robót i usług na rzecz jednostek budżetowych.
Wierzytelność jest bezsporna, jeżeli wynika z prawomocnego wyroku sądowego, decyzji administracyjnej, a także z wykonywanych umów, wymagalna zaś -- jeżeli upłynął termin jej zapłaty.
Art. 28 ustawy o zobowiązaniach podatkowych jest dla podatników na ogół korzystny, zwłaszcza jeżeli zważyć trudności płatnicze i zadłużenie takich jednostek budżetowych jak szkoły, ZOZ-yitp. Dostawca czy wykonawca robót na ich rzecz może stosunkowo szybko odzyskać choćby część swej należności przez niejako uregulowanie nią podatku, który i tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta