Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utracone ojczyzny

10 czerwca 1995 | Świat | WP

Wypędzeni, przesiedleni, uciekinierzy -- spotkanie po 50 latach

Utracone ojczyzny

Wojciech Pomianowski z Berlina

Podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu miliony ludzi musiały opuścić swe ziemie rodzinne. Dla wielu Polaków były to ziemie za Bugiem, dla wielu Niemców -- za Odrą i Nysą. Te dwie grupy ludzi nie mogły ze sobą rozmawiać. Gdyby rozmawiały, to oba narody mogłyby się znacznie wcześniej porozumieć i zrozumieć -- powiedział niedawno w Bundestagu minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski. Do takiej rozmowy, spotkania ludzi, którzy utracili niegdyś ojczyznę, doszło ostatnio w Berlinie.

Manfred Kanther, minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec, urodził się na Dolnym Śląsku 26 maja 1939 r. Sześć lat później z całą rodziną musiał ruszyć na zachód. Znalazł się w Turyngii. Tam chodził do szkoły, w której -- jak powiada -- "wbijano mu do głowy", że jego strony rodzinne były od dawien dawna polskie i tylko przejściowo znalazły się pod niemiecką okupacją. Nic tak nie złościło jego ojca jak owo "zorganizowane kłamstwo", ponieważ rodzina Kantherów mieszkała na Śląsku od stuleci. W 1957 r. młody Kanther uciekł dalej na zachód, do Hesji.

Również 26 maja 1939 r. urodził się polski minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski. Przyszedł na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 502

Spis treści
Zamów abonament