Mity cenowe i refundacyjne
Powstało kilka cenowych i refundacyjnych mitów. Wykorzystują je decydenci do pozorowania ochrony interesów pacjenta, choć w rzeczywistości ich działania są często szkodliwe i niezgodne z prawem.
Mit o spójności interesu państwa i pacjentaOd lat wmawia się ludziom, że w sprawach cenowych i refundacyjnych ich interes jest równoznaczny z interesem budżetu państwa. Nic bardziej mylnego. Co prawda to my wszyscy zasilamy państwo podatkami, ale gdy chodzi o politykę zdrowotną, jest ono naszym konkurentem.
Po pierwsze, państwo nas reprezentuje, gdy ocenia jakość leków w procesie ich rejestracji, jednocześnie będąc zainteresowane w refundowaniu tanich preparatów. Bywa, że jakość dopuszczanych do obrotu leków przegrywa w walce z chwilowymi oszczędnościami budżetowymi. Mało tego, państwo otwarcie angażuje się politycznie we wspieranie generycznych, tanich specyfików, a jednocześnie zapewnia, że jest ich surowym rejestracyjnym recenzentem.
Po drugie, państwo pozostawia pacjenta bez wsparcia, gdy danego leku nie refunduje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta