Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwona kartka wyborcza

24 października 2005 | Publicystyka, Opinie | LK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Błędy elit politycznych i nieprzyjazne procedury powodują spadek liczby głosujących Czerwona kartka wyborcza Ludzie czują, że ich wybór niewiele zmieni, bo za każdym razem dochodzą do władzy elity zawłaszczające dla własnych celów państwo. LENA KOLARSKA-BOBIŃSKA (c) JANUSZ MAYK MAJEWSKI

Po każdych kolejnych wyborach tytuły w prasie głoszą, że tym razem padł rekord niskiej frekwencji. Jednak okazuje się, że przy następnych wyborach frekwencja jest jeszcze niższa. I choć z wyborów na wybory spada uczestnictwo, rozpoczyna się dyskusja, która w zasadzie brzmi tak samo. Część komentatorów bije na alarm, mówiąc o niskiej legitymizacji władzy, którą wybrało tak mało osób. Polska znajduje się w tym względzie nie tylko za wieloma krajami Europy, ale też całego świata.

Inni uspokajają, że wszędzie na świecie maleje uczestnictwo w życiu publicznym, a rośnie niechęć wobec polityków oraz obojętność i brak zainteresowania polityką. Dowodzą też, że Polacy nawet na początku przemian nie włączyli się aktywnie w życie publiczne, co związane jest z utrwalonym przez wieki stosunkiem do państwa oraz naszą kulturą polityczną. Absencja wynika też, ich zdaniem, z braku wykształcenia dużej części społeczeństwa oraz z uchylania się od odpowiedzialności za życie publiczne. Jedni mówią, że winne jest społeczeństwo, inni, że historia czy kultura.

NIECHĘĆ WOBEC POLITYKÓW...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3670

Spis treści
Zamów abonament