Gdy wystawi go mąż lub żona
Istotną zmianą jest rezygnacja z podziału na czynności zwykłego zarządu oraz na czynności przekraczające taki zarząd. Od 20 stycznia 2005 r. każdy z małżonków ma prawo do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym, a więc np. do zawierania umów, zaciągania zobowiązań wekslowych i udzielania poręczeń. Prawo samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym jest ograniczone w sytuacjach określonych w art. 36 1 i 37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie k.r.o.).
Przed 20 stycznia 2005 r., aby zobowiązanie wekslowe mogło być skutecznie zaciągnięte przez jednego z małżonków, konieczne było ustalenie, czy zobowiązanie to mieści się w granicach zwykłego zarządu, czy je przekracza. Najczęściej ustalało się to, porównując stan majątku wspólnego małżonków, wysokość zaciągniętego zobowiązania oraz podstawę faktyczną tego zobowiązania, a więc czy zostało ono zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy w ramach zaspokajania potrzeb rodziny. Gdy okazywało się, że małżonek, wystawiając weksel, wyszedł poza ramy zwykłych czynności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta