Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak często zmieniać prawo karne

31 października 2005 | Prawo | LG
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Modyfikację przepisów racjonalnie uzasadnia zmieniona sytuacja społeczna Jak często zmieniać prawo karne Czasem zaostrzenie kar może być konieczne, ale nie jest to żadne panaceum na zwalczanie przestępczości Prof. Lech Gardocki, I prezes Sądu Najwyższego

Rz: Gdy zaglądam do najnowszego wydania kodeksu karnego, przedstawiającego stan prawny obowiązujący w październiku 2005 r., zatrzymuję wzrok na wyliczeniu zmian tego kodeksu i Dzienników Ustaw, w których owe zmiany zostały zamieszczone. Jest ich ponad dwadzieścia.

Pierwsza nastąpiła już w niecały rok po wejściu tego kodeksu w życie 1 września 1998 r. Ostatnie zmiany pochodzą z 29 lipca 2005 r. i zostały dokonane, już w widocznym pośpiechu, przez parlament kończący swoją działalność.

ZMIANY MAŁE I DUŻE

Nie wszystkie z tych zmian miały jednakową wagę i zakres, a na pewno nie wszystkie też były racjonalne. Jedne zmieniały pojedynczy przepis, inne stanowiły nowelizację całych rozdziałów kodeksu. Jedne modyfikowały tylko tryb ścigania określonego typu przestępstwa (np. przestępstwa uchylania się od alimentacji), inne zmieniały radykalnie ustawowe zagrożenie karą (np. nowe zagrożenie karą za morderstwo) albo wprowadzały uregulowania, według których skazania za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3676

Spis treści
Zamów abonament