Weksel w obiegu
Prawo wekslowe przewiduje możliwość przeniesienia praw z weksla przez indos, jeśli weksel nie zawiera klauzuli zakazującej indosowania (np. klauzuli nie na zlecenie).
Ze względu na formę indosu wyróżnia się: indos imienny, in blanco oraz na okaziciela, a z uwagi na cel: indos własnościowy, zastawniczy, a także pełnomocniczy.
Gdzie umieścić indos?Indos imienny (*) lub na okaziciela (**) może być umieszczony na przedniej stronie weksla (awersie), na jego odwrocie (rewersie) - wzór nr 1 awers i rewers - lub na dodatkowej karcie połączonej na stałe z wekslem (przedłużku). Indos in blanco (***) może zostać umieszczony tylko na odwrocie weksla - wzór nr 1 rewers. Sam bowiem podpis na awersie weksla, niebędący podpisem wystawcy, oznacza poręczenie. Indos z reguły zamieszcza się na rewersie weksla, w braku zaś miejsca dalsza część indosów umieszczana jest na przedłużku.
Prawo wekslowe nie wymaga, aby indos był zaopatrzony w datę, miejsce czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta