Wojna z Niemcami
Spokój nie trwał długo. Rok później Zbigniew został wygnany z Mazowsza i udał się do króla niemieckiego Henryka V.
Ten przyjął go z radością, gdyż obrona praw usuniętego dziedzica Władysława Hermana stanowiła doskonały pretekst do zbrojnej interwencji w Polsce. Pretekst, gdyż najazd niemiecki w 1109 roku miał głębsze przyczyny. Bolesław, w przeciwieństwie do przyrodniego brata, prowadził politykę antyniemiecką. Wsparł Węgrów w zmaganiach z Niemcami, uderzając na Czechy. Zmusiło to wojska czeskie do odejścia z obozu Henryka i uniemożliwiło mu podbój Węgier. Wkroczenie do Polski miało przywrócić niemieckie zwierzchnictwo nad państwem piastowskim. A także otworzyć niemieckim możnym drogę do ekspansji na wschód, zwłaszcza na Pomorze, o czym myślał także Bolesław Krzywousty.
W lipcu 1109 roku Henryk V ogłosił w całych Niemczech wielką wyprawę na Polskę. Punktem zbiórki rycerstwa był Erfurt. Zjawiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta