Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głogów, warowne miasto

11 marca 2006 | Polski oręż | PC
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Głogów, warowne miasto Zamek w Głogowie Plan twierdzy z czasów napoleońskich

Na północnym brzegu Odry w pobliżu ujścia Baryczy już w IX wieku plemię Dziadoszan założyło swój gród. Strzegł znajdującego się tu brodu, przez który wiódł szlak handlowy. Od południa gród był osłonięty korytem Odry, od północy starorzeczami, natomiast od wschodu - ujściem Baryczy. Po przyłączeniu ziemi Dziadoszan do państwa piastowskiego (zapewne za panowania Mieszka I) zburzono stary gród i wybudowano nowy, na Ostrowiu Tumskim, gdzie dzisiaj wznosi się kolegiata głogowska. Otoczony wodą, stanowił obiekt bardzo trudny do zdobycia. Podczas wojen polsko-niemieckich za czasów Bolesława Chrobrego wojska cesarza Henryka II dwukrotnie podchodziły pod Głogów w roku 1010 i 1017, ale nie podjęły próby ataku.

Nie bardzo wiadomo, jak wyglądał gród wczesnopiastowski. Dotychczas archeologom udało się odnaleźć i przebadać tylko jego część. Miało ono owalny kształt o wymiarach 114 na 81 metrów. Okalający je wał liczył u podstawy 12 metrów i był wysoki na około 8 metrów. Była to konstrukcja zrębowa złożona z trzech części: zewnętrzne lica tworzyły belki ułożone na zrąb, a wnętrze wypełniał piasek. Początkowo w pobliżu grodu, na lewym brzegu Odry, istniały osady targowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3786

Spis treści
Zamów abonament