Słuchać potulnie albo odejść
Trudno o bardziej symboliczny zapis końca epoki i zarazem początku nowej: momentu przepoczwarzania się PZPR w "demokratyczne" ugrupowanie i przekazywania pałeczki młodszemu pokoleniu działaczy. Mieczysław Rakowski, ostatni pierwszy sekretarz partii komunistycznej i autor cytowanych słów, okazał się zbyt pesymistyczny w swej prognozie. "Olek" już kilka lat później został prezydentem Rzeczypospolitej, a "Leszek" - premierem. Co nie zmienia faktu, że pisane przez z górą trzydzieści lat "Dzienniki polityczne" Rakowskiego są dziełem wyjątkowym, jednym z najważniejszych źródeł do historii PRL. Dziesięć tomów, kilkanaście tysięcy stron niezwykle szczegółowych zapisków. Jest w nich i klimat epoki, i informacje z pierwszej ręki o setkach zakulisowych spraw, i portrety kolejnych przywódców partii.
Ojciec założycielNiełatwo znaleźć bardziej celny obraz Władysława Gomułki niż zawarty w zwięzłym zapisku z pierwszego tomu "Dzienników": "AW (Andrzej Werblan) opowiadał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta