Wybierz kraj, bo metody nie zmienisz
Wejście Polski do Unii Europejskiej nie zmieniło zasad opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania w Polsce, za pracę wykonywaną w państwach Wspólnoty. Jak zatem mają się rozliczyć?
ZAROBIŁEŚ - PŁAĆNasza ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie pozostawia najmniejszych wątpliwości: wszystkie osoby mające tzw. rezydencję podatkową w Polsce (a obywatelstwo jest tu bez znaczenia) muszą tutaj, co do zasady, płacić podatki od całości swoich dochodów - bez względu na to, gdzie je osiągnęły (art. 3 ust. 1). Tu też - zgodnie z art. 44 ust. 7 - powinny zapłacić 19-proc. zaliczkę na podatek i złożyć deklarację podatkową. I to nie później niż 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciły do kraju, chyba że przepracowały za granicą cały rok. Nie ominie ich jednak roczne rozliczenie PIT.
Od tej zasady są pewne odstępstwa. W szczegółach określają je umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska zawarła je z każdym krajem Unii (wszystkie można znaleźć w elektronicznej bazie Lex pod hasłem podatki).
ALBO PROPORCJA...Generalnie dochody z pracy najemnej za granicą rozliczyć można na dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta