Prezent może być mały, ale zachęta duża
Zgodne z treścią art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia od opodatkowania korzysta wartość nieodpłatnych świadczeń wskazanych w art. 20 ust. 1 tej ustawy. Chodzi o towary otrzymane od przedsiębiorcy w związku z jego promocją lub reklamą, których jednorazowa wartość nie przekracza 100 zł. Preferencja ta nie dotyczy sytuacji, w której prezenty otrzymują osoby zatrudnione u darczyńcy na umowę o pracę, zlecenia czy o dzieło.
W praktyce zatem ze zwolnienia od PIT korzystają np. kwoty wypłacone po śmierci członka funduszu emerytalnego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty na rzecz żony czy rodziców, stypendia, dotacje, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia.
Tymczasem w praktyce drobne prezenty są przekazywane osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Chodzi przecież o to, aby nawiązać dobre stosunku czy też utrzymać już istniejące z podmiotem pozostającym z darczyńcą w kontaktach handlowych. Ponieważ przepisy nie zwalniają takich przekazań z opodatkowania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta