Orzeczenia Trybunału mogą być krytykowane
Chodzi o te przepisy ustawy z 30 lipca 2005 roku, które miały otworzyć szerszy dostęp do zamkniętej dotąd kasty adwokatów, czyli pozbawić tę korporację przywileju decydowania o tym, kto dostanie się na aplikację, jakie są zasady składania egzaminu adwokackiego oraz kto może być wpisany na listę adwokatów.
Zakwestionowanie konstytucyjności znowelizowanych przepisów ustawy o adwokaturze spotkało się z ostrą krytyką ze strony wysokich funkcjonariuszy państwowych. Zarzucili oni Trybunałowi, że dokonał wykładni art. 17 konstytucji w interesie korporacji, a nie w interesie społecznym. Reakcją na tę krytykę było dramatyczne i emocjonalne wystąpienie prof. Marka Safjana, prezesa Trybunału. Z oburzeniem mówił o niepokojącym zjawisku, które polega na podważaniu wiarygodności i autorytetu jednego z najważniejszych organów konstytucyjnych, co prowadzi do psucia państwa prawa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta