Należności trzeba wyceniać realnie
Należności i udzielone pożyczki wyceniamy na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty. Uwzględnić jednak musimy zasadę ostrożnej wyceny. Jej uszczegółowieniem jest 35b ustawy o rachunkowości. Nakazuje on urealnić wartość należności, uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty. Następuje to poprzez dokonywanie odpisów aktualizujących. Przepisy wymieniają pięć sytuacji, w których konieczne jest doprowadzenie wartości należności do ich rzeczywistej wartości (patrz tabela).
Koszt w księgachOdpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do:
- > pozostałych kosztów operacyjnych lub
- > do kosztów finansowych - zależnie od rodzaju należności, której dotyczą. W razie ustania przyczyny, z której dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość aktywów (w tym również odpisu z tytułu trwałej utraty wartości należności), równowartość całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu zwiększa wartość danego składnika aktywów. Zaliczamy ją do pozostałych przychodów operacyjnych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta