Niepowodzenie to straty dla świata
Ten nieprzekraczalny termin wiąże się głównie z tym, że wygasają w tym czasie pełnomocnictwa negocjatorów z USA. Ogólne zarysy porozumienia między UE i USA a najważniejszymi krajami słabiej rozwiniętymi są już widoczne. Może się z niego wyłonić umowa obejmująca wszystkich członków WTO. Zastanawiając się nad szansami powodzenia genewskich rozmów, trzeba też rozważyć, jakie byłyby koszty ich niepowodzenia.
BARIERY CORAZ MNIEJSZESystem wielostronnych umów handlowych stanowi siłę napędową globalnej gospodarki. Efekt mnożnikowy, jaki te porozumienia wywołują, jest tak duży, że nie mogą się z nim równać skutki umów dwustronnych. Kolejne rundy liberalizacji w ramach WTO spowodowały wyraźne zmniejszenie barier w handlu i przyniosły ogromne korzyści gospodarce światowej. W ostatniej dekadzie właśnie to przyczyniło się do wydobycia z biedy setek milionów ludzi.
Sukces rundy z Dauhy oznaczałby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta