Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współczesne malarstwo odrzuca wszelkie reguły

16 grudnia 2006 | Kultura | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

WYSTAWA Współczesne malarstwo odrzuca wszelkie reguły Malarstwo w 2006 roku ma się świetnie, czego dowodem otwierany w sobotę w warszawskiej Zachęcie pokaz najnowszych prac polskich twórców i ranking "Rzeczpospolitej"

Prezentacja "Malarstwa polskiego XXI wieku" nie jest demokratycznym przeglądem.

Pominięci zostali powszechnie lubiani autorzy i zjawiska, banał i łatwizna. Są tylko wyraziste osobowości, choć często jeszcze nieznane szerszej publiczności. To arbitralny wybór kuratorki Agnieszki Morawińskiej: 60 artystów wszystkich pokoleń i środowisk polskich, od nestorów po debiutantów, z przewagą średnio młodych. Brawo za koncepcję - znakomity zestaw, odkrywcze połączenia. Wszystko okraszone humorem, bez zadęcia. Do tego przejrzysta aranżacja (autorstwa Małgorzaty i Marka Sobczyków), z kilkoma przemyślnie rozmieszczonymi fajerwerkami.

Na wejście -erupcja malarskiego wulkanu, czyli malowidło Leona Tarasewicza, pokrywające całą klatkę schodową. Tęcza rozbita na miliony kleksów, plamek, chlapnięć. Co niesamowite, w tym pozornym chaosie jest porządek: na lewo rozlewają się błękity, na prawo dominują żółcie, środek wypełniają czerwienie. Wpełzają na pierwsze piętro. Tam pożar gwałtownie gaśnie. Na ścianach seria zimnych, jakby blaszanych portretów sarmackich Ignacego Czwartosa (frakcja krakowska), przedstawiających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4019

Spis treści
Zamów abonament