Grecja zapłaci za odmowę uchylenia immunitetu parlamentarnego
V assilis Tsalkitzis w 1996 r. uzyskał zgodę na budowę kompleksu biur i sklepów w Kifissia, na północnych przedmieściach Aten. W marcu 1997 r. rada miejska wstrzymała jednak prace budowlane. A to dlatego, według Tsalkitzisa, że nie zapłacił 200 tys. euro, których zażądał mer C.T., za zgodę na kontynuowanie prac. Pod koniec marca 1997 r. mer cofnął zezwolenie budowlane. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił odwołania przedsiębiorcy i uchylił decyzje mera.
W listopadzie 2001 r. Tsalkitzis złożył doniesienie karne przeciwko merowi. Okazało się, że był już posłem do parlamentu. Zgodnie z art. 62 greckiej konstytucji prokurator wystąpił do parlamentu o zgodę na wszczęcie sprawy karnej przeciwko C. Bez skutku. W 2003 r. prokurator - na wniosek przedsiębiorcy - ponowił prośbę. Przewodniczący parlamentu znowu odmówił uchylenia immunitetu.
W skardze do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Tsalkitzis zarzucił, że odmowa zgody parlamentu na wszczęcie sprawy karnej przeciwko posłowi m.in. o szantaż naruszyła jego prawo dostępu do sądu (art. 6 ust. 1 europejskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta