Niemcy poszukują europejskiej duszy
Czy Europa jest zdolna do nowego początku? Rok 2007 powinien przynieść odpowiedź na to pytanie, nie tyle dlatego, że w tym roku obchodzimy półwiecze traktatów rzymskich, ale dlatego, że ambicje takiego nowego początku zadeklarowały wyraźnie Niemcy. Niedawna debata na temat przyszłości Europy w Parlamencie Europejskim odbyła się w momencie objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez ten kraj, a także przejęcia funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przez niemieckiego chadeka Hansa Gerta Poetteringa.
Intencje przyspieszenia zmian w Unii Europejskiej zawarła w swym przemówieniu programowym kanclerz Angela Merkel. Wymaga ono analizy, gdyż będzie stanowić punkt odniesienia nie tylko w okresie prezydencji niemieckiej, ale także, jak podkreśliła, dwóch następnych - portugalskiej i słoweńskiej. Przemówienie było wykładem filozofii unijnej, w którym przeważały akcenty liberalne. Zdaniem kanclerz Merkel unikatowy sukces Unii wynika z różnorodności, która mogła kwitnąć jedynie w warunkach wolności. Nazwała Europę kontynentem tolerancji. Mimochodem wspomniała, że wolność winna być powiązana z odpowiedzialnością, a także, iż "tolerancja jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta