W co z Unią Europejską gra Federacja Rosyjska?
Przełom 2006/2007 roku przypomina do złudzenia ten poprzedni, gdy przejściowo przerwano dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę i Białoruś do Polski oraz dalej do Europy Zachodniej.
Rok temu posłużono się "bronią gazową" do zademonstrowania siły Gazpromu (czytaj Rosji) w stosunku do postradzieckich republik oraz krajów Unii Europejskiej, w tym roku użyto przede wszystkim "broni naftowej", zamykając rurociąg Przyjaźń, którym łącznie z odnogami południowymi przepływa rocznie około 60 mln ton rosyjskiej ropy (na ok. 160 mln ton całego importu z Rosji)** do Polski, Czech, Węgier oraz Niemiec. Przed zamknięciem Przyjaźni w grudniu 2006 r. Gazprom zdołał przejąć gazociągi na Białorusi.
Tęsknota za imperiumAni wybór momentu rozgrywki, ani też wybór broni nie mógł być przypadkowy. Przypadkowe jedynie są zawirowania pogodowe, które spowodowały, iż kraje UE dysponują nienaruszonymi zapasami na 79 do 121 dni*** (a być może i dłużej ze względu na nadzwyczaj łagodną zimę), czego nie byłoby, gdyby tegoroczna zima była tak ostra jak ta sprzed roku.
Od lat twierdzę, iż zasoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta